Robia si z nás politici srandu?

Autor: Peter Beňa | 17.10.2011 o 9:32 | (upravené 17.10.2011 o 9:40) Karma článku: 10,22 | Prečítané:  2347x

Za posledný týždeň sa nás naši politici snažia presvedčiť, že len a len to, čo oni povedia, je pravda. Novinári si vybrali názory niektorých politikov a snažia sa tieto názory podávať ako overené fakty. Mnohí ľudia im aj uveria. Na niektoré veci sa dá však pozrieť aj z iného uhla. Vtedy niektoré veci môžu dávať iný zmysel a volič má pocit, že si z neho robia srandu.

Juraj Hrabko zo SME povedal v diskusii Martinovi Poliačikovi, že história si zapamätá výsledky hlasovania a všetci budú vedieť, že SaS spôsobila pád vlády. Toto tvrdenie predpokladá, že SaS svojím hlasovaním mohla zmeniť výsledok a zachrániť vládu. Nemohla, iba ak by výsledky hlasovania sfalšovala. Za euroval hlasovalo 55 poslancov, z poslaneckého klubu SaS nehlasovalo 20. S hlasmi SaS by za euroval a dôveru vláde hlasovalo 75 poslancov. To znamená, že vláda by padla tak či tak. Poslanecký klub SaS páde vlády zabrániť teda nemohol.

Mala Iveta Radičová dobre spočítané hlasy keď počítala s podporou SaS a ani tá by nestačila? Asi nemala. Poslanecké kluby 4 koaličných strán majú 77 poslancov, 2 poslanci sú nezavislí. V čase keď sa schválilo spojenie hlasovaní, poslanecký klub Most-Híd mal istých len 10 zo 14 poslancov. To znamená, že Iveta Radičová mohla počítať so 73 poslancami, pri podpore nezávislých poslancov s 75 hlasmi. Vláda by padla. Nádejou pre zachovanie vlády bol František Šebej, ktorý hlasoval za. Problémom bolo, že za euroval nehlasovali obaja nezávislí poslanci súčasne. Bola šanca na schválenie eurovalu bez Smeru vôbec reálna? Myslím si, že nie. Keď sa spájali hlasovania, ministri za SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd museli vedieť, že nemajú 100% podporu vlastných poslaneckých klubov.

Radoslav Procházka spojenie hlasovaní vysletľuje takto: „Paradoxne či nie, práve spojením hlasovania s dôverou dala premiérka liberálom veľkorysú príležitosť na záchranu ich tváre spolu so záchranou vlády." Toto vysvetlenie má len jeden nedostatok. S 20 hlasmi poslancov z klubu SaS by vláda tak či tak padla. V očiach voličov by si nezachránila tvár. 1. SaS by hlasovala za euroval. 2. Ak by hlasovala za spojenie hlasovaní, prispela by priamo k pádu vlády.

Taktiež sa tvrdí, že bola vlád vyslovená nedôvera. 1. Nebola vyslovená dôvera, ale to je len detail. Otázkou je, prečo sa nemohlo hlasovanie opakovať ak sa hlasovanie o eurovale opakovať mohlo. 2. Vysloviť dôverá sa dá aj inak ako povedaním slov „Dôverujem ti." Napríklad skutkami. SaS slúbila, že bude hlasovať proti eurovalu. Po spojení hlasovaní hlasovať odmietla. Porušila svoj sľub, aby tak nehlasovala proti vysloveniu dôvere vláde. Ak niekto odmietne hlasovať proti niečomu, buď nemá názor alebo je za.

O morálke a zodpovednosti sa toho povedalo veľa. Pozrime sa na jednotlivé strany:

-  SDKÚ-DS chcela spojenie hlasovaní a hlasovala za

-  KDH chcelo spojenie hlasovaní a hlasovalo za

-  SaS nechcela spojenie hlasovaní a nehlasovala

-  Most-Híd chcelo spojenie hlasovaní a nehlasovalo celé

Ak uveríme politikom jedného či druhého tábora, že za pád vlády môžu tí, čo hlasovania spojili alebo tí, čo nehlasovali, ako jediný skutočný vinník nám výjde Most-Híd. Béla Bugár je asi najslušnejší slovenský politik, preto je tento záver prekvapujúci. Dá sa naozaj vinník nájsť takto? Zaujímavé ale je, že Iveta Radičová chcela ministrov za SaS odvolať, lebo SaS za euroval nehlasovala. Voči ministrom za Most-Híd námietky nemá aj keď ich poslanecký klub nehlasoval za euroval celý. Žeby mal niekto dvojaký meter?

 

Vtipné sú aj vyjadrenia politikov o nulovom koaličnom potenciáli SaS. Aký potenciál majú jednotlivé strany? Potenciál si určite sami na základe udalostí od roku 1998:

-  SDKÚ-DS 3-krát zostavila vládu, 2 z nich padli. Šanca, že vláda s SDKÚ-DS padne je väčšia, ako že vydrží 4 roky.

-  KDH bolo 3-krát vo vláde, z toho raz z nej vystúpili a raz hlasovali za vyslovenie dôvery vláde bez dostatočnej podpory koaličných poslancov.

-   Most-Híd hlasoval za vyslovenie dôvery vláde bez plnej podpory vlastného poslaneckého klubu.

-   Ak niečo s SaS nemáte dopredu dohodnuté, moc s podporou nepočítajte.

 

V otvorenom liste členom a sympatizantom SDKÚ-DS sa píše: „Neschválenie eurovalu by pre Slovensko znamenalo namiesto pokoja a stability vyradenie zo spoločenstva eurozóny a s veľkou pravdepodobnosťou aj z Európskej únie." Otázka je jasná. A ako by sa to stalo keď také niečo pravidlá EÚ nepoznajú?

 

Na celej situácii je smutné to, že nemalo zmysel hlasovať proti eurovalu keď bolo jasné, že hlasovanie sa bude opakovať dookola kým euroval neprejde. Otázkou ale je, prečo sa nerokovalo so Smerom keď bolo jasné, že bez hlasov Smeru euroval neprejde. V čase schvaľovania štátneho rozpočtu bolo možné Róbertovi Ficovi čo ponúknuť. Kto je teda vinný za pád vlády? SDKÚ-DS? KDH? Most-Híd? SaS? Myslím si, že všetci. Dohodnúť sa mohli, len nechceli.

Aby som bol čo najobjektívnejší, za nenájdenie dohody nesie veľký podiel viny SaS. Ak chceli euroval v inej podobe, mali viesť sami odborné diskusie o tom, ako euroval zmeniť. Presne pomenovať problém, aktívne hľadať riešenie a nie na neho čakať. Pozrime sa aj na tvrdenia odporcov eurovalu:

-   „Riešiť dlhy novými dlhmi je cesta do pekla." - Ak mám napríklad požičaných 100 000 EUR na 10 rokov s úrokom 5%, nový úver na vyplatenie starého (a niečo navyše) vo výške 104 000 EUR na 10 rokov s úrokom 4% mi zníži splátku o 8 EUR/mes, mám k dispozícii 4000 EUR a celkovo ušetrím 960 EUR. Dobre riadený nový dlh môže byť lepší ako ten starý ak klesne úrok aj splátka a za celý čas splácania sa zaplatí menej. Kľúčový je účel úveru a to vyplatenie starých, nevýhodnejších dlhov! Peniaze ušetrené na splátke je vhodné použiť na predčasné splácanie ak je to možné.

-   „Krajina, ktorá si raz požičia, bude si požičiavať znova." - Čo tak umožniť krajine požiadať o pomoc z eurovalu raz za 4 roky?

-   „Ak si krajina požičia z eurovalu, už peniaze nevráti a my to zaplatíme." - Môže sa to stať. Krytie zlatom a akciami štátnych podnikov je nápad, ktorý treba dopracovať. Zisk štátnych podnikov totiž môže byť totiž použitý na predčasné splácanie dlhov a rýchlejšie oddlžovanie krajiny.

-   „Slovensko muselo dodržiavať prísne pravidlá. Ostatní nemusia." - Treba určiť jasné pravidlá. Ak je štátny dlh do 60% HDP, schodok štátneho rozpočtu môže byť max. 3% HDP. Ak je dlh od 60 do 80%, povolený schodok je 2% HDP. Pri dlhu od 80 do 100% by bol povolený schodok rozpočtu 1% HDP. Pri dlhu nad 100% HDP vyrovnaný rozpočet. Aj keď Gréci by štrajkovali až kým by HDP nešlo k nule.

 

Iveta Radičová mala ale v jednej veci pravdu. Euroval nie je pôžička tučnému Grékovi. 1. Z eurovalu si požičajú aj iné krajiny, ktoré o to požiadajú. Grécko len bude v najbližšej dobe prvou z nich. 2. Viacero úverov nebudeme priamo danej krajine požičiavať, ale budeme za ne ručiť (a možno aj splácať). 3. Nedávno som si myslel, že minuloročná pôžička mala ísť chudému Grékovi na nový tank a jadrovú ponorku. Ak sa potvrdia správy, ktoré prišli ani nie hodinu po schválení eurovalu, pôžičku Grécku vystihne nasledujúci vtip:

Po cintoríne v Aténach kráča kostra s transparentom a druhá sa jej pýta: "Kam ideš?" Ona na to: "Štrajkovať. Zasa mi znížili dôchodok."

 

Osobne som zvedavý ako dopadnú voľby 10.3.2012. Dovtedy si vypočujeme veľa rôznych faktov a právd, ktoré sú založené len na tvrdení politikov. Minulý rok 20 000 hlasov rozhodlo o tom, že SNS sa dostala do parlamentu tesne nad hranicou zvoliteľnosti. Po týchto voľbách sa ukáže, či víťaz volieb bude vedieť zostaviť vládu alebo nie. Pravica sa možno pokúsi ešte spojiť aj keď teraz tvrdí niečo iné. Rozhodne bude dôležité, ktorá pravicová strana bude najsilnejšia.

 

(Autor minulý rok volil SDKÚ-DS)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil vzdať sa daňového tajomstva.

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce, mimovládky by čakali viac.

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma

Ľudí v Prešovskom samosprávnom kraji trápia cesty a nezamestnanosť.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?